Švédske ozbrojené sily. Zdroj: Brindefalk
Krátke správy

Švédsko sa oficiálne stalo členom NATO

Švédsko vo Washingtone zavŕšilo prístupový proces a stalo sa 32. členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. Svoj vstup potvrdilo slávnostným uložením prístupových dokumentov do úschovy americkému ministerstvu zahraničia. Švédsky premiér Ulf Kristersson pri tom povedal, že „jednota a solidarita“ budú svetlom, ktoré bude jeho krajine „ukazovať cestu“.

Švédsko bolo viac ako 200 rokov neutrálne. Spolu so susedným Fínskom, ktoré bolo tiež dlhodobo neutrálne, požiadalo o vstup do NATO pred dvomi rokmi po tom, čo Rusko bez vyprovokovania zaútočilo na Ukrajinu. Kým Fínsko bolo prijaté takmer ihneď, žiadosť Štokholmu dlho blokovalo Turecko a Maďarsko. „Dobré veci sa dejú tým, ktorí čakajú,“ povedal americký minister zahraničia Antony Blinken. „Naša obranná aliancia je teraz silnejšia a väčšia, než kedykoľvek predtým,“ dodal Blinken a poďakoval Švédsku za vytrvalosť.

Po vstupe Švédska sa z Baltského mora stalo prakticky vnútorné jazero NATO. Rusko ovláda len malú časť jeho pobrežia. Švédsko má silné námorníctvo s kvalitnými ponorkami a posádkami, ktoré dobre poznajú nástrahy plytkého Baltského mora. Má tiež rozvinutý obranný priemysel, ktorý vyrába napríklad samohybné húfnice, bojové vozidlá i nadzvukové stíhačky. Vozidlá CV90 od Švédska kúpilo aj Slovensko – a ich výrobca je odteraz naším spojencom v NATO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *