Rakúsky Pandur 6x6 pôsobiaci v rámci KFOR. Zdroj: Bundesheer
Krátke správyVojenská technika

Rakúsko kupuje obrnené vozidlá za takmer 2 miliardy eur

Rakúske ozbrojené sily získajú ďalších 225 obrnených vozidiel Pandur 6×6 EVO. Ide o najväčší zbrojný nákup u našich juhozápadných susedov za posledných 20 rokov. Príslušnú dohodu podpísali v pondelok za prítomnosti rakúskeho kancelára Karla Nehammera a ministerky obrany Klaudie Tanner. Vozidlá dodá spoločnosť General Dynamics European Land Systems – Steyr (GDELS). Na ich výrobe sa však bude podieľať ďalších 220 rakúskych firiem. Celková cena nákupu je 1,8 miliardy eur.

Rakúsko už má vo výzbroji 64 Pandurov 6×6 EVO a v septembri 2022 objednalo ďalších 36. Najnovšia objednávka ich celkový počet v rakúskom arzenáli zvýši viac ako trojnásobne. Čo je zaujímavé, okrem základného obrneného transportéra, veliteľskej, zdravotníckej a protitankovej verzie získa rakúska armáda aj osem úplne nových variánt. Medzi nimi bude napríklad samohybný mínomet kalibru 120 mm, vozidlo mobilnej protivzdušnej obrany či verzia pre elektronický boj.

Vozidlá Pandur I a II vo verzii 6×6 i 8×8 používa okrem Rakúska aj Belgicko, Česko, Indonézia, Kuvajt, Portugalsko či Slovinsko. V službe po celom svete ich je aktuálne okolo 850.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *