ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Patria 8×8 je na Slovensku, dokončia ju slovenské firmy

Dočkali sme sa. V rezorte obrany sa konala prezentácia prvého zo 76 bojových obrnených vozidiel Patria AMVXP 8×8, ktoré bolo na Slovensko dopravené na finalizáciu slovenskými spoločnosťami. Prezentácia sa uskutočnila za prítomnosti ministra obrany SR Martina Sklenára, štátneho tajomníka rezortu Mariana Majera a náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Daniela Zmeka, ako aj ďalších predstaviteľov rezortu obrany a Ozbrojených síl SR.

„Pre naše ozbrojené sily je to skutočne historický moment, keďže vďaka týmto vozidlám získajú dôležitú spôsobilosť,“ uviedol minister obrany Martin Sklenár. Pripomenul, že bojové obrnené vozidlo Patria na platforme 8×8 patrí medzi najmodernejšie vozidlá svojho druhu a zodpovedá najvyšším štandardom a požiadavkám v tejto triede bojových obrnených vozidiel. 

Prvé z vyrobených vozidiel bude zaradené do používania Ozbrojených síl v roku 2024. Celkovo bude do roku 2027 dodaných 76 vozidiel tohto typu.

Finalizácia všetkých bojového obrneného vozidla (BOV) 8×8, vrátane dnes prezentovaného kusu, bude realizovaná na Slovensku, čím bude podľa MO SR zo strany dodávateľa dosiahnuté predpokladané zapojenie slovenského obranného priemyslu na úrovni minimálne 40%. 

Bola to jedna z podmienok MO SR pri vyhlasovaní medzinárodnej obstarávacej súťaže. Navyše, slovenské firmy zapojené do ich výroby sa stanú súčasťou celého dodávateľského reťazca spoločnosti Patria. „

V praxi to znamená, že s účasťou slovenských spoločností sa počíta aj v ďalších projektoch zakontrahovaných touto fínskou spoločnosťou. Projekt 8×8 Patria pre slovenské ozbrojené sily je teda míľnikom nielen z vojenského hľadiska, ale aj z hľadiska posilnenia kapacít nášho obranného priemyslu,“ vysvetlil M. Majer. 

Zdroj: MO SR

Zdroj foto:  https://www.mosr.sk/53321-sk/na-slovensku-je-prve-zo-76-bojovych-obrnenych-vozidiel-8×8/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *