Modernizácia

Ukrajinci sa tešia z poľských Krabov, dostali aj naše Zuzany

Poliaci dodali Ukrajincom 18 kusov samohybných húfnic AHS Krab. Slovensko odošle ukrajinským partnerom zatiaľ dve dubnické Zuzany. Celkovo ich dodáme na Ukrajinu 16, posledné v roku 2024.

Podľa ukrajinského veľvyslanca v Poľsku Vasyla Zvarycha si Ukrajinci húfnice Krab veľmi vážia. „Sú dokonalé na bojisku a v rukách ukrajinských vojakov efektívne slúžia na posilnenie bezpečnosti Ukrajiny aj Poľska a celej Európy tvárou v tvár barbarskej ruskej agresii“, uviedol Zvarych na Twitteri.

Samohybné húfnice AHS Krab vyrába spoločnosť Huta Stalowa Wola, ktorá je súčasťou zbrojárskeho konglomerátu Polish Armaments Group (PGZ) a kombinuje juhokórejský podvozok K9 Thunder, poľský systém riadenia paľby a francúzske delo Nexter kalibru 52. Poľský premiér Mateusz Morawiecki na jar povedal, že výroba húfnice AHS Krab sa presunie do závodu na výrobu vojenskej techniky Bumar-Labedy v Gliwiciach a v júli to potvrdil.

Slovenská republika v Dubnici nad Váhom slávnostne odovzdala Ukrajincom húfnice Zuzana 2. „Významná príležitosť odovzdania prvých dvoch kusov 155mm 52cal. samohybných delostreleckých systémov ZUZANA 2 budúcemu užívateľovi, Ozbrojeným silám Ukrajiny, sa uskutočnilo v utorok 1. augusta 2023 v našej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence v Dubnici nad Váhom.

KONŠTRUKTA-Defence je v súčasnosti plne zapojená do sériovej výroby, aby splnila svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy na dodávku 16 kusov ZUZANA 2 na Ukrajinu. Tento program, motivovaný v rámci schémy Kodanskej darcovskej konferencie pre Ukrajinu je spoločne financovaný štátmi Nemecko, Nórsko a Dánsko, “ uviedol výrobca na sociálnej sieti Facebook.

Slávnostnej akcie sa zúčastnil aj minister obrany Martin Sklenár ako aj premiér Ľudovít Ódor. Nechýbal veľvyslanec Ukrajiny v SR Myroslav Myronovyč Kastran, a prítomní boli aj veľvyslanci krajín, ktoré nákup Zuzán spolu za 90 miliónov eur financujú. Ódor na svojom twitter účte uviedol: “ Pomoc Ukrajine predstavuje spoločné úsilie o trvalý mier, rešpektovanie slobôd a hodnôt. Ďakujeme Nemecku, Dánsku a Nórsku za zaslanie 2 slovenských húfnic Zuzana. Ďalšie budú nasledovať“.

Projekt sa zrodil v októbri 2022. V najbližších mesiacoch odovzdá Konštrukta-Defence ďalších 14 kusov húfnic Zuzana 2, posledné by mali doraziť na Ukrajinu v roku 2024. Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Kastran ocenil podporu medzinárodného spoločenstva, ktorej výsledkom je aj dodávka samohybných húfnic Zuzana 2.

„Toto je dôkaz, že karta sa obracia a Rusku nevychádza ich ambícia unaviť nás, zastrašovať a vydierať nás napríklad jadrovými hrozbami. Vďaka patrí vládam na Slovensku, v Nórsku, Dánsku a v Nemecku. Tento projekt je ukážkou úspešnej spolupráce a základom novej spolupráce vo vojenskej a technickej oblasti medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ zdôraznil veľvyslanec s tým, že momentálne je veľmi dôležitá rýchlosť dodávok zbraňových systémov.

Zdroj: Aktuality.sk, MO SR, Konštrukta Defence, Twitter Ľudovít Ódor, Vasyl Zwarych.
Foto: Twitter Ľudovít Ódor, FB Konštrukta Defence.

One thought on “Ukrajinci sa tešia z poľských Krabov, dostali aj naše Zuzany

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *