ModernizáciaObrana a bezpečnosť

Čo Putin zasial, to má. Východná Európa zbrojí

Denník Pravda priniesol rýchle zhrnutie posledných veľkých zbrojárskych nákupov, ktoré uskutočnili v poslednom období krajiny východného krídla NATO, alebo ich intenzívne plánujú. Na zozname nechýba ani slovenský nákup 152 kusov švédskych pásových obrnených transportérov CV90, ktoré mimochodom majú k dispozícii aj Ukrajinci pre ich protiofenzívu, hoci v inej výbave.

Ani východ Európy nezaostáva v zbrojení. Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko, sa posilňujú vo svojich zbrojných kapacitách a plánujú nákupy vojenskej techniky. Litva plánuje kúpiť 54 tankov Leopard 2A8 a bojové vozidlá Boxer, Lotyšsko si objednalo obrnené transportéry Patria 6×6 a Estónsko sa posilňuje najmä nákupmi z druhej ruky. Z Holandska kúpilo 44 bojových vozidiel CV90 s kanónom kalibru 35 mm a z Nórska ďalších 37 vozidiel rovnakého typu, ale bez výzbroje.

Ozbrojené sily SR podpísali kontrakt na 152 pásových bojových vozidiel CV90 a 78 osemkolesových vozidiel Patria. CV90 kúpi aj Česko v počte 246 kusov. Praha má záujem aj o novšie verzie tankov Leopard 2 a americké stíhačky F-35. O týchto nákupoch práve vedie rokovania.

Viac si prečítajte v článku Mira Bariča na Pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *