Modernizácia

Najväčšia slovenská zbrojárska skupina výrazne zvýšila zisk, aj vďaka modernizácii

Denník E zanalyzoval ekonomické výsledky, ktoré za posledné obdobie dosiahli slovenskí zbrojári z DMD Group. Ekonomický reportér Denníka E Ivan Haluza spočítal, že tržby skupiny narástli o pätinu a zisk sa zvýšil až šesťnásobne. Hlavnými dôvodmi rastu je podľa neho plnenie kontraktov pre ukrajinskú armádu plynúcich už od roku 2022, taktiež k nemu prispela aj intenzívnejšia modernizácia našej armády.

Tržby najväčšej domácej zbrojárskej skupiny DMD Group, ktorú tvoria tri výrobné podniky ZTS – Špeciál, Konštrukta – Defence a ZVS holding narástli zo 111 na skoro 140 miliónov eur, no podľa Haluzu „významne vzrástol celoholdingový zisk zoskupenia. Z dva a pol milióna až na 15 miliónov eur.“

Denník E detailne popisuje, ako ktorý z podnikov prispel k rastu:

  1. Tržby najväčšej súčasti DMD Konštrukta – Defence sa zdvihli až o vyše tretiny na 85 miliónov eur a jej zisk poskočil z 1,4 milióna na skoro 14 miliónov eur. Spoločnosť pritom zabezpečuje montáž aj na Ukrajine platných samohybných húfnic Zuzana 2, no je aj primárnym kontraktorom pre dodávky vozidiel 8 × 8 Patria pre slovenskú armádu. Rovnako sa venuje oprave pozemnej techniky.
  2. Výrobcovi stredno- a veľkokalibrovej munície ZVS holding, ktorého štát ovláda aj s druhým veľkým hráčom domácej výroby zbraní – českou rodinou Strnadovcov, zostali tržby na vyše 40 miliónoch eur. Profit mu dokonca jemne klesol zo 450- na 350-tisíc eur. Tento podnik však veľké nové kontrakty získal až v poslednom období. Generálny riaditeľ DMD Group Štefan Škultéty podľa agentúry TASR informoval, že v najbližších dvoch rokoch preinvestuje ZVS holding do rozšírenia kapacít viac ako 32 miliónov eur.
  3. A napokon najmenšej súčasti DMD ZTS – Špeciál vlani stúpli tržby z osem na skoro 11 miliónov eur a čistý zisk sa jej posunul z pol milióna na tri štvrte milióna eur. Táto firma sa pritom zameriava najmä na výrobu a výskum vežového a kanónového programu. ZTS Špeciál je zároveň jedným z hlavných partnerov švédskej zbrojovky BAE Systems Hägglunds v projekte pásového bojového vozidla pechoty CV90 MkIV a bude ho v spolupráci so slovenským obranným priemyslom dodávať slovenským Ozbrojeným silám.

Šéf DMD Group tiež upozornil, že ak má sektor ďalej rásť, potrebuje postupne znižovať investičný dlh z minulosti. Iba v DMD ho odhadol na ďalších 50 miliónov eur. Celá skupina DMD Group zamestnávala začiatkom roka 610 zamestnancov. Do konca roka by mal ich počet stúpnuť o viac ako 200.

Zdroj: Najväčšej slovenskej zbrojárskej skupine DMD Group vlani poskočili tržby o pätinu a zisk sa zvýšil až šesťnásobne
Zdroj foto: Dmdgroup.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *