Zdroj: NARA
Modernizácia

Americké tanky Abrams chce po Poľsku aj Rumunsko

BUKUREŠŤ – Rumunsko plánuje nakúpiť od Spojených štátov amerických tanky Abrams pre jeden prápor. O žiadosti pre schválenie nákupu by mal čoskoro rozhodnúť rumunský parlament. Informoval o tom generálmajor Teodor Incicaș, šéf riaditeľstva pre vyzbrojovanie na rumunskom ministerstve obrany v časopise Observatorul Militar.

Hoci generál neuviedol presný počet tankov, ktoré chce Rumunsko kúpiť, miestne médiá predpokladajú, že by mohlo ísť o 54 kusov. Zatiaľ nie je známy ani presný variant, ktorý by mal nahradiť časť tankov rumunskej armády. Tá stále používa stroje sovietskeho typu.

Ak sú informácie rumunských médií správne, Bukurešť sa po Poľsku stane druhým najväčším európskym používateľom týchto tankov. Varšava vlani v apríli podpísala zmluvu o kúpe 250 tankov Abrams SEPv3, dodávky sa začali ešte v tom istom roku. Celková hodnota nákupu bola približne 4,5 miliardy eur.

Poľsko navyše v januári tohto roka podpísalo aj ďalší nákup, tentoraz 116 použitých Abramsov M1A1 za ďalších 1,3 miliardy eur. Príchod tejto techniky by mal prebehnúť do konca roka.

Zdroj: RuMoD, Defense News, Romania Insider
Zdroj foto: NARA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *