Modernizácia

Meškajúce radary a nové drony. Čo sa dohodne v Izraeli?

Podľa informácií Futurearmy.sk sa v marci uskutoční cesta predstaviteľov slovenskej vlády do Izraela. Letieť by mal poverený premiér Eduard Heger a súčasťou delegácie za ministerstvo obrany by mal byť štátny tajomník Marián Majer.

S Izraelom máme otvorené otázky ohľadom modernizácie našej vojenskej techniky. Jedná sa o dodanie radarov od spoločnosti Elta, ktorá je dcérou izraelskej štátnej firmy Israeli Aerospace Industries (IAI). Otvorený je tiež nákup bezpilotných leteckých systémov, ktoré má Slovensku záujem okrem IAI dodať aj súkromná spoločnosť Elbit Systems. Jej dron Hermes 900 je jedným z najrozšírenejších vojenských dronov na svete.

Jedna z tém na rokovanie s partnermi z Izraela by mohol byť kontrakt na dodanie radarov za 150 miliónov EUR. Kúpu 17-tich rádiolokátorov minister Naď uzavrel ako svoju prioritu. Letecké opravovne Trenčín v januári oznámili, že pre ne spúšťajú výrobu modulov. Ministerstvo obrany SR však pre denník Pravda nedávno priznalo, že dodanie prvých radarov od Elty sa môže oneskoriť až o jeden rok (namiesto aprília 2023 sa aktuálne hovorí o posune na 2024). Konečný termín dodania všetkých radarov však podľa hovorkyne rezortu obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkovej nie je ohrozený.

Dodanie radarov od izraelskej štátnej firmy mešká aj v Česku, tam však už 3 roky. Kauze sa venovala aj investigatívna relácia Reportéři ČT. Okrem meškania väčšiny radarov, tie čo už do Česka dorazili, neprešli zatiaľ armádnymi testami. To podľa tamojších predstaviteľov rezortu obrany nemusí byť neriešiteľný problém, avšak vzhľadom na aktuálny stav plnenia zmluvy, česká strana prerušila s Izraelcami komunikáciu. Tento krok bol českou stranou charakterizovaný ako spôsob nátlaku na Izraelcov, keďže na nich nemá páky vo forme sankcií.

Česko sa od rovnakého výrobcu rozhodlo nakúpiť aj vojenské drony Heron 1. Zmluva však doteraz nebola podpísaná.

Jeden z typov radarov od spoločnosti Elta, ktorý si objednalo Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *