Modernizácia

Estónsko nakúpi veľké množstvo kamikadze dronov

Estónsko si plánuje obstarať „značné množstvo potulúcej sa munície “ známej aj ako kamikadze drony. V reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu proti Ukrajine chce takto zvýšiť svoju schopnosť nepriamej paľby. Informácie potvrdil estónsky minister obrany Hanno Pevkur.

Množstvo kamikadze bezpilotných systémov nebolo špecifikované, ale podľa Pevkura má ísť o jedno z najvýznamnejších obstarávaní v oblasti obrany v Estónsku. Ukončenie verejného obstarávania sa očakáva v prvom štvrťroku 2023. Drony by mali byť dodané do konca roku 2024.

Očakáva sa, že potulujúca sa munícia poskytne estónskym obranným silám schopnosť čeliť hrozbám na väčšie vzdialenosti. „Nie je možné preceniť dôležitosť nepriamej paľby pri rozvoji obranných schopností Estónska, pretože agresor Rusko spôsobilo na Ukrajine škody väčšinou nepriamymi palebnými útokmi,“ uviedol Pevkur.

Estónska vláda plánuje do roku 2024 zvýšiť počet vojakov Estónskej obrannej ligy (EBL) ktorá má dnes 9500 členov až na 20 000. EBL dnes trénuje aj s americkou armádou a pripravuje sa viacero rozvojových iniciatív, školení a tréningov. Vyčlenených na tento účel bolo 30 miliónov eur. Estónci plánujú nakupovať aj systém HIMARS s rôznymi typmi munície.

Zdroje: TheDefensePost.com, Defence24.pl
Foto: Ilustračné, Creative commons

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *