Modernizácia

Poľsko dofinancuje zbrojársku fabriku, kde vyrábajú žiadanú húfnicu Krab

Závod Huta Stalowa Vola, ktorý 15. februára navštívil premier Poľskej republiky Mateusz Morawiecki, bude vládou finančne podporený v prvéj tranži o sumu 600 miliónov poľských zlotých a v ďalších ktoré budú nasledovať až v sume 1,2 miliardy poľských zlotých.  „Vytvárame v našej krajine nový, obrovský výrobný potenciál,“ povedal Morawiecki pred pracovníkmi závodu a novinármi.

Rekapitalizácia bude použitá na zvýšenie výrobnej kapacity, výstavbu nových výrobných zariadení, modernizáciu a rozšírenie existujúcich a nákup technologických zariadení a strojov.

Financie budu použite ,, pre najmodernejšie húfnice Krab, vozidlá pechoty Borsuk, samohybný mínomet Rak, zvýšenie zamestnanosti špecialistov a inžinierov.“ uviedol v sídle spoločnosti HSW premiér Morawiecki.

Krab je 155mm samohybná húfnica vyrábaná pre poľské ozbrojené sily. Krab kombinuje podvozok juhokórejskej húfnice K9 Thunder s delovou vežou pôvodne vyvinutou pre britskú húfnici AS90M Braveheart.

„Dnes sme zvýšili objednávku na 48 kusov, pričom Huta Stalowa Wola je ročne schopná vyrobiť 50 kusov húfnic Krab. Maximálne zvyšujeme výrobu pre potreby poľskej armády, ktorá musí byť dostatočné silná, aby sa nikto neodvážil, napadnúť Poľsko,“ informoval Morawiecki pre agentúru PAP

Za posledných 7 rokov spoločnosť HSW S.A. investovala takmer 270 miliónov zlotých do rozvoja výrobných kapacít vrátane rozšírenia výrobných hál, modernizácie existujúcich výrobných zariadení, nákupu robotických zváracích staníc, výstavby výskumného laboratória s röntgenovou komorou a dielne sudov.

V roku 2022 spoločnosť HSW S.A. kúpila nehnuteľnosť s rozlohou takmer 38 ha v bezprostrednej blízkosti sídla spoločnosti v Stalowa Wola za účelom zabezpečenia rozvojových potrieb spoločnosti Huta Stalowa Wola S.A. na najbližšie roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *