Mirage 2000-5F. Zdroj: USAF
Ukrajina sa bráni

Ukrajina dostala stíhačky Mirage 2000: Na čo ich môže použiť?

Ukrajina dostala prvé stíhačky Mirage 2000-5F. Dnes to potvrdil francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. Ide o druhý západný typ lietadiel, ktorý dostal náš sused brániaci sa ruskej agresii. Prvým boli minulý rok americké stíhačky F-16. Zhodou okolností dnes ukrajinský minister obrany Rustem Umerov oznámil, že z Holandska prišla ďalšia várka F-16.

Úmysel dodať stíhačky Mirage 2000 oficiálne oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron 6. júna 2024. Lecornu teraz neuviedol, koľko kusov Ukrajina teraz dostala. Už dlhšie sa však špekulovalo, že v prvej várke budú iba tri stroje. Celkovo sa zatiaľ plánuje dodanie šiestich kusov. Vyplýva to z rozpočtovej správy, ktorú obdržal francúzsky parlament.

Šesť kusov sa môže zdať málo, no v ukrajinskom letectve by mali tieto stroje plniť najmä jednu špecializovanú úlohu, pre ktorú by zatiaľ mohli postačiť. Počet strojov je obmedzený aj počtom pilotov, ktorých sa za taký krátky čas podarilo vycvičiť. Ostatne, výcvik pilotov je limitujúcim faktorom aj pri dodávkach lietadiel F-16. Pri skúsených pilotoch je často prekážkou na preškolenie jazyková bariéra a mladí, jazykovo zdatní piloti, zas musia absolvovať celý výcvik od začiatku.

Stroje vo verzii Mirage 2000-5F, ktoré Ukrajina dostala, boli pôvodne čisto stíhacie. Francúzske letectvo ich malo 37 a vznikli prestavbou z verzie Mirage 2000 C. Pri úprave dostali nové displeje do kokpitu, nové radary a schopnosť nosiť strely vzduch-vzduch MICA s dosahom 60 až 80 km. Aktuálne ostalo Francúzom 26 lietadiel z tejto verzie a z nich zatiaľ šesť vyčlenili pre Ukrajinu.

Strely Storm Shadow / SCALP-EG doteraz Ukrajina používala iba na lietadlách Su-24.
Zdroj: ZSU

Dôležité je, že kým prebiehal výcvik ukrajinských pilotov, Francúzi Mirage 2000-5F upravili tak, aby mohli nosiť aj zbrane vzduch-zem. Z nich najvýznamnejšie sú strely s plochou dráhou letu Storm Shadow / SCALP-EG. Tie už Ukrajina používa a dosahuje s nimi veľké úspechy. Jedinými strojmi v ukrajinskom letectve, ktoré ich doposiaľ dokázali nosiť, však boli staré sovietske stíhacie bombardéry Suchoj Su-24. Ich počet sa neustále znižuje aj pre nedostatok náhradných dielov. Ako nosiče týchto striel s plochou dráhou letu majú preto Mirage 2000 pre Ukrajinu veľký význam.

Okrem Storm Shadow / SCALP-EG dokážu niesť aj navádzané bomby ako sú francúzske AASM Hammer či americké JDAM-ER či SDB. Môžu odpaľovať aj rakety proti radarom. Pre ruskú Čiernomorskú flotilu, ktorá je už beztak dosť zdecimovaná, je ďalšou zlou správou, že môžu nosiť aj protilodné rakety Exocet.

Ukrajina má aktuálne okolo 20 stíhačiek F-16.
Zdroj: ZSU

Ukrajina by ich mohla teoreticky používať aj na boj proti vzdušným cieľom. To by však bolo plytvanie špecializovanými strojmi. Na vzdušný boj má ukrajinské letectvo k dispozícii stále rastúci počet F-16. Tie od začiatku používa na ničenie ruských dronov a striel s plochou dráhou letu, ktoré mieria na ukrajinské mestá prakticky každú noc.

Aktuálne dostala Ukrajina ďalšie F-16 z Holandska a spolu s dvomi predchádzajúcimi dodávkami z Dánska má okolo 20 kusov v aktívnej službe. Ďalšie F-16 dodalo Holandsko už predtým do Rumunska, kde sa na nich trénujú ukrajinskí piloti. Všetky tieto stroje sú vo verzii F-16AM MLU. Ide o staršie stroje z 80. rokov, ktoré však boli výrazne modernizované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *