Aké Vipery a Black Hawky nám USA ponúkajú?
O tom, že ministerstvo obrany dostalo od USA dve ponuky na dva rôzne typy vrtuľníkov, sme už informovali. Ide o 12 bojových helikoptér Bell AH-1Z Viper alebo 12 vrtuľníkov UH-60 Black Hawk vo vyzbrojenej verzii. Postupne sa objavujú detaily o obidvoch ponukách.
Black Hawky by mali byť lacnejšie. Podľa denníka Sme totiž ide o staršiu verziu UH-60L a ponúkané stroje majú 15 až 20 rokov. Na prvý pohľad je to výhodnejšie, vzhľadom na cenu a fakt, že Black Hawky už používame.
Slovensko má 9 nových strojov vo verzii UH-60M a dva objednané sú ešte na ceste. Štyri z našich Black Hawkov sú vyzbrojené guľometmi v bočných oknách, ostatné sú transportné. Staršie UH-60L sa však od verzie M v mnohých detailoch líšia. Majú napríklad iné motory s nižším výkonom, užšie listy hlavného rotora alebo starší typ kokpitu s ciferníkmi prístrojov, kým UH-60M má plne digitálny kokpit.
Všetky tieto komponenty sa teoreticky dajú vymeniť. V skutočnosti vo svete viaceré UH-60L aj lietajú s novšími motormi z verzie M. Nie je však známe, či na ponúkaných strojoch k takýmto úpravám došlo. Ak nie, Slovensko má dve možnosti – zaplatiť si výmenu týchto komponentov alebo v budúcnosti platiť za rôzne náhradné diely pre tieto odlišné verzie helikoptér.
![](https://www.futurearmy.sk/wp-content/uploads/2024/12/Black-Hawk-2-1024x768.jpg)
Zdroj: Futurearmy.sk
UH-60M má potom viaceré ďalšie odlišnosti, ktoré sa na L nedajú spätne upraviť. Má napríklad zosilnenú a zmenenú konštrukciu trupu pod hlavným rotorom a prevodovkou. Verzia M má tiež digitálne systémy, ktoré pomáhajú pilotom udržiavať stabilitu stroja.
Čo je známe, je, že ponúkané UH-60L sú v úprave Armed, teda vyzbrojené. Na boky trupu hore za kokpitom dostali pylóny so závesníkmi pre riadené i neriadené rakety a pre guľomety. V nose helikoptéry zas pribudli senzory na vyhľadávanie cieľov a zameriavanie zbraní. Munícia však v cene nie je žiadna, musela by sa prikúpiť osobitne.
Vipery sú drahšie
Cena za 12 vrtuľníkov AH-1Z Viper je o niečo vyššia ako 550 miliónov eur. Podľa denníka Sme tvorí 450 miliónov eur z tejto sumy samotná cena strojov, vrátane výcviku pilotov, údržby a náhradných dielov. Ďalších 100 miliónov eur by stála munícia. V ponuke však nie sú riadené strely Hellfire, ktoré sú najdôležitejšou súčasťou výzbroje Viperov., Tie by si Slovensko, podobne ako v prípade Black Hawkov, muselo riešiť osobitne.
Ponúkané Vipery tiež nie sú úplne nové. V roku 2015 si ich objednal Pakistan a mal ich dostať v roku 2018. Pre politické spory však bol ich predaj pozastavený. Na rozdiel od ponúkaných UH-60L však tieto stroje neboli nikdy používané, ale sú zakonzervované vo vákuových obaloch.
V oboch prípadoch by sme mohli vrtuľníky dostať už v roku 2025, pretože netreba čakať na ich výrobu. Na ministerstve obrany práve prebieha analýza oboch ponúk a možností využitia oboch typov v slovenských podmienkach. Minister Kaliňák by mal mať jej výsledky k dispozícii ešte tento mesiac. Potom sa rozhodne o ďalšom postupe.
Myslim ze vsetci tusime ako analyza dopadne a co za nou v skutocnosti je.
Slovenskej armáde stačia aj staré blakhoky a dopadnú jak spartany, že súdruh Kaliňák……
Platí stále tá zľava za darované Mig-29 alebo sme to prešvihli?