Americkí vojaci s lanom záchytného systému BAK-12. Ilustračná snímka. Zdroj: USAF
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Naše F-16 priletia o dva týždne. V Kuchyni otestovali brzdiaci systém pre ne

Na leteckej základni Malacky-Kuchyňa dnes pristáli stíhačky F-16. Nešlo však o dlho očakávané slovenské stroje. Tieto lietadlá patrili 510. stíhacej peruti amerického letectva, ktorá operuje z talianskej základne Aviano.

Ich cieľom bolo otestovanie záchytného lanového systému BAK-12 (Barrier Arresting Kit 12). Ide o podobný systém, aký slúži na spomalenie lietadiel pristávajúcich na lietadlových lodiach. Stíhačka sa o lano zachytí pomocou pristávacieho háku pod zadnou časťou trupu. Na pozemných základniach však systém nezachytáva a nespomaľuje každé lietadlo, ale iba tie, ktoré majú technické problémy.

Americkí vojaci s lanom záchytného systému BAK-12. Ilustračná snímka.
Zdroj: USAF

BAK-12 tvorí lano natiahnuté naprieč pristávacou dráhou. To je na oboch koncoch rovnomerne brzdené hydraulickým systémom, ktorý sa stará o to, aby sa lietadlo udržalo uprostred dráhy. Maximálna dĺžka, na ktorú sa lano môže odvinúť, je 365 metrov. Naspäť sa navinie pomocou dieselového motora Deutz.

Maximálna rýchlosť pristávajúceho lietadla, ktoré BAK-12 dokáže zachytiť, je 352 km/h. Systém zachytáva iba stíhačka. Bombardéry sú totiž príliš ťažké a navyše nemajú pristávací hák.

Systém treba otestovať raz ročne, pokiaľ v priebehu toho roka nedošlo k „ostrému“ zachyteniu. Možnosť zachytiť a zabrzdiť lietadlo, ktoré je v problémoch, je dôležitá pre jeho uchovanie do budúcna. Stroj nevybehne z dráhy a nepoškodí sa. Preto je BAK-12 na väčšine amerických leteckých základní a poslúži aj pri operáciách slovenských lietadiel F-16 z letiska Malacky-Kuchyňa.

Jednomiestna slovenská F-16C so sériovým číslom 1001.
Zdroj: Lockheed Martin

Ich prílet sa očakáva v najbližších dňoch. Ako sa pri príležitosti dnešného certifikačného testu systému BAK-12 vyjadril americký veľvyslanec Gautam Rana, slovenské F-16 by mali operovať z Kuchyne už o dva týždne. Rana tiež pochválil Slovákov za to, ako rýchlo záchytný systém inštalovali. Väčšinou to totiž trvá rok, v Kuchyni to zvládli za deväť mesiacov.

Slovensko objednalo 14 stíhačiek F-16C/D Block 70 v roku 2018 počas vlády Petra Pellegriniho. Prvé stroje už mali byť na Slovensku, ich dodanie sa však oneskorilo. Súčasný minister obrany Robert Kaliňák sa nedávno vyjadril, že by rád objednal ešte ďalšie štyri kusy týchto stíhačiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *