Indický AH-64E Apache. Zdroj: Indian Air Force
Krátke správy

Indická armáda sa chystá na prevzatie vrtuľníkov AH-64E

Indická armáda vytvorila svoju prvú jednotku, ktorá bude vyzbrojená americkými bojovými vrtuľníkmi AH-64E Apache. Tá vznikla na základni na západe Indie pri hranici s Pakistanom a začala sa pripravovať na prevzatie helikoptér. Prvých šesť AH-64E dorazí v máji. Celkovo si indická armáda v roku 2020 objednala 17 vrtuľníkov Apache.

V Indii používajú helikoptéry rovnakých typov aj armáda aj letectvo. Indické letectvo si objednalo Apache už v roku 2015 a má ich vo výzbroji 22. Nákup amerických vrtuľníkov podčiarkuje problémy, ktorým India pravidelne čelí pri vývoji vlastných typov rôznych zbraňových systémov. Zdržania a ďalšie nedostatky často vedú ku strate trpezlivosti a nákupom v zahraničí. Stalo sa tak už pri tankoch i lietadlách.

Aj v kategórii útočných helikoptér vyvíjala India od začiatku tohto milénia vlastný typ HAL Prachand. Aj ten však čelil veľkým zdržaniam. Prvý let mal absolvovať už v roku 2008, nakoniec sa prototyp dostal prvýkrát do vzduchu až v roku 2010. Sériová výroba sa v obmedzenom rozsahu začala v roku 2020 a do služby sa dostal v roku 2022. Indická armáda má aktuálne len 5 z 95 objednaných HAL Prachand a indické letectvo ich má zatiaľ 10 a ďalších 66 je objednaných.

Indický vrtuľník HAL Prachand.
Zdroj: Government of India

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *