Prezident Zelenskyj a generál Zalužnyj. Zdroj: FB / Volodymyr Zelenskyj
Ukrajina sa bráni

Zelenskyj odvolal najvyššieho vojenského veliteľa Zalužného

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkcie najvyššieho veliteľa ukrajinských ozbrojených síl generála Valerija Zalužného. Nahradí ho doterajší veliteľ pozemných síl, generálplukovník Oleksandr Syrskyj. Oficiálne to ešte potvrdí prezidentský dekrét, ale to je už len formalita.

O sporoch medzi Zelenským a Zalužným, aj o možnej výmene hlavného veliteľa, sa hovorilo už dlhšie. Hoci sa to obe strany snažili zahrať do autu a označovali to za snahu ruskej propagandy rozdeliť ukrajinskú jednotu, dnes sa špekulácie stali realitou. Začalo sa to zverejnením nasledujúceho statusu prezidenta Zelenského: ,,Stretol som sa s generálom Valerijom Zalužným. Poďakoval som sa mu za dva roky obrany Ukrajiny. Diskutovali sme o obnove, ktorú Ozbrojené sily Ukrajiny (ZSU) potrebujú. Diskutovali sme aj o tom, kto by mal byť súčasťou obnovy vo vedení ZSU. Teraz je čas na takúto obnovu. Navrhol som generálovi Zalužnému, aby zostal súčasťou tímu.“

Vzápätí na to na stránke generálneho štábu ZSU zareagoval aj Zalužnyj. „V prvých najťažších dňoch Veľkej vojny sme sa spolu postavili proti odpornému a silnému nepriateľovi. Náš boj pokračuje a mení sa každý deň. Úlohy roka 2022 sú odlišné od úloh roku 2024. Preto by sa mal každý zmeniť a prispôsobiť sa novým reáliám. Aby sme vyhrali spolu. Práve sme sa stretli s hlavným veliteľom. Bol to dôležitý a seriózny rozhovor. Prišlo rozhodnutie o potrebe zmeniť prístupy a stratégiu,“ napísal generál Zalužnyj a dodal: „Ďakujem za všetkých okolo mňa. Generálnemu štábu, ministerstvu obrany, prezidentovi Ukrajiny. Som hrdý na každého jedného v Ozbrojených silách Ukrajiny, ktorí chránia budúcnosť našich detí. Všetkým vojakom, seržantom a dôstojníkom. Skláňam hlavu pred všetkými, ktorí položili svoje životy za Ukrajinu a slobodu.“

Rok 2024 prinesie zmeny

Zalužnému poďakoval aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. „Generál Valerij Zalužnyj mal jednu z najťažších úloh – viesť ZSU počas Veľkej vojny s Ruskom. Ale vojna nezostáva rovnaká. Vojna sa mení a vyžaduje zmeny. Bitky z rokov 2022, 2023 a 2024 sú tri rôzne reality. Rok 2024 prinesie nové zmeny, na ktoré musíme byť pripravení. Treba nové prístupy a nové stratégie. Dnes padlo rozhodnutie o zmene vo vedení ZSU. Som úprimne vďačný Valerijovi Fedorovyčovi za všetky úspechy a víťazstvá,“ uviedol minister obrany.

Generálplukovník Oleksandr Syrskyj.
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany.

Podľa Zelenského preberá velenie ZSU nový tím už odo dnešného dňa. Povedie ho Oleksandr Syrskyj, ktorý má za sebou úspešnú obranu Kyjeva na jar 2022 a bleskovú protiofenzívu v Charkovskej oblasti na jeseň 2022. Viedol však aj boje okolo Bachmutu, kde ho mnohí vojaci kritizovali za chyby pri rotácii na začiatku roka 2023. Vtedy proti útočným skupinám žoldnierov, tzv. wagnerovcov, postavil neskúsené čerstvé jednotky. V lete 2023 zas nešetril životy vojakov pri pokusoch o opätovné dobytie pozícií okolo Bachmutu.

Zelenskyj uviedol, že od nového tímu očakáva reálny plán na rok 2024. Každá brigáda musí podľa neho dostať spravodlivý podiel západných zbraní, treba vyriešiť problémy s logistikou, zlepšiť výcvik a vybudovať efektívny systém rotácií. Generáli musia poznať front a obmedziť nadmerné počty ľudí na štábe. V štruktúre ZSU teraz vznikajú nové Sily bezpilotných prostriedkov. Syrskyj by mal vymenovať ich prvého veliteľa.

Generáli Syrskyj (vľavo) a Zalužnyj pri obrane Kyjeva v marci 2022.
Zdroj: ZSU

Zalužnyj sa stal vrchným veliteľom ZSU v júli 2021. Má veľkú zásluhu na tom, že ukrajinská armáda sa odklonila od sovietskej doktríny, absolvovala výcvik podľa západných metód a pripravila sa tak na ruskú inváziu. Rotácia na veliteľských postoch je v západných armádach bežná. Všetci náčelníci štábov sú menovaní na dobu určitú. Z tohto pohľadu nie je odchod Zalužného prekvapujúci. Ak ostane súčasťou tímu a Ukrajincom sa podarí dosiahnuť tento rok nejaké úspechy, bude zmena na čele prospešná. Ak sa však úspechy nedostavia, prezident Zelenskyj týmto krokom prevzal plnú politickú zodpovednosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *